Standardy ochrony małoletnich w Przedszkolu Niepublicznym Tatrzański Las
Szanowni Rodzice!
w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz eliminowania potencjalnych zagrożeń w naszym przedszkolu wprowadzono Standardy Ochrony Małoletnich, które opracowano na podstawie stosownych przepisów prawa – Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (tzw. Ustawa o ochronie małoletnich).
Dokument w pełnej wersji jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych w sekretariacie oraz na tablicy w holu przedszkola.
Osoby z personelu przedszkola zostały przeszkolone w zakresie ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, w tym rozpoznawania oznak nadużyć, jak również podjęcia odpowiednich działań w przypadku wystąpienia zagrożeń.
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (tzw. Ustawa o ochronie małoletnich). Wprowadzono nowe instrumenty ochrony praw dzieci m.in. na podmioty pracujące z dziećmi nałożono obowiązek posiadania STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH.
Jest to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
- nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka,
- wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy – w placówce lub w rodzinie,
- wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami – w świecie realnym i wirtualnym,
- wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach,
- rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.
Standardy ochrony małoletnich opierają się na czterech filarach:
- POLITYKA,
- PERSONEL,
- PROCEDURY,
- MONITORING
POLITYKA OCHRONY DZIECI określa:
- zasady bezpiecznej rekrutacji personelu,
- sposób reagowania w organizacji/instytucji na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia i zasady prowadzenia rejestru interwencji,
- zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko,
- zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych,
- zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci.
W ramach rekrutacji członków PERSONELU pracujących z dziećmi prowadzona jest ocena przygotowania kandydatów do pracy z dziećmi oraz sprawdzane są ich referencje. W Przedszkolu Niepublicznym Tatrzański Las w Bydgoszczy określone są zasady bezpiecznych relacji całego personelu z dziećmi – jakie zachowania są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem. Przedszkole zapewnia swoim pracownikom podstawową edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
- rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci
- procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia
- odpowiedzialności prawnej pracowników placówki zobowiązanych do podejmowania interwencji
- procedury „Niebieskie Karty”.
Cały personel pracujący z dziećmi i ich opiekunami jest przygotowany, by edukować:
- dzieci – na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem
- opiekunów dzieci – na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem.
Personel dysponuje materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnie je wykorzystuje.
Przedszkole Niepubliczne Tatrzański Las wypracowało PROCEDURY OCHRONY DZIECI, które określają krok po kroku, jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu, członków rodziny, rówieśników i osób obcych.
Instytucja dysponuje danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) oraz zapewnia do nich dostęp wszystkim pracownikom.
Wyeksponowane są także informacje dla dzieci na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
MONITORING realizacji Polityki ochrony dzieci polega na jej weryfikowaniu – przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
W ramach weryfikacji polityki Przedszkole Niepubliczne Tatrzański Las konsultuje się z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH wprowadzamy w naszym przedszkolu, żeby:
- przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci, zapewniać dzieciom jak najwięcej bezpieczeństwa,
- zadbać o to, żeby nie narażać dzieci na ryzyko krzywdzenia,
- wprowadzić procedury, które pozwalają odpowiednio wcześnie zareagować w przypadku obaw o dobro dziecka lub zapobiegać krzywdzeniu dzieci, zanim dojdzie do eskalacji przemocy wobec nich – niezależnie od źródła i typu tej przemocy.